Topotarget sælger amerikansk datterselskab
16-12-11 kl. 16/12 2011 13:25 | TopoTarget 0,00 (0,00%)
Topotarget har indgået aftale med Apricus Biosciences om salg af hele aktiekapitalen i det amerikanske datterselskab Topotarget USA, herunder rettighederne til Totect.
Foruden en engangsbetaling i form af aktier i Apricus til en værdi af ca. 2 mio. dollar har Topotarget mulighed for yderligere op til 2 mio. dollar ligeledes i form af aktier. Den sidste del er afhængig af, at bestemte milepæle nås.
Apricus overtager alle Totect aktiver i Nord- og Sydamerika, herunder Topotargets salgsteam for Totect og det amerikanske varemærke Totect. Topotarget har tidligere solgt rettighederne til Totect i resten af verden, hvor det markedsføres under navnet Savene.
- Vi er meget tilfredse med salget af Totect til Apricus Biosciences. Det er i overensstemmelse med vores primære strategi og forpligtelse over for vores aktionærer om at fokusere på senfase klinisk udvikling og kommercialisering af belinostat, udtaler Topotargets administrerende direktør Francois Martelet.
I fjerde kvartal 2011 vil Topotargets egenkapital blive positivt påvirket af salget af Totect med ca. 5 mio. kr. Som følge af aftalen venter Topotarget nu et anslået underskud før skat i størrelsesordenen 20-40 mio. kr. for 2011 sammenlignet med de senest meddelte forventninger på minus 25-45 mio. kr.
Tine Heinricy +45 33 30 03 35 Ritzau Finans
Skriv en kommentarer til denne artikel:
Send kommentar