Siemens-chef venter prisdyk på havvindmøller - avis
29-12-11 kl. 29/12 2011 06:06 | Vestas Wind Systems 572,50 (+1,60%)
Siemens Wind Powers danske topchef, Jan Kjærsgaard, venter et stort dyk i priserne på havindmøller på op til 40 pct. frem til 2020. Det skriver dagbladet Børsen.
Særligt det britiske marked lægger pres på priserne. Det britiske marked er et af verdens største for havvindmøller og de britiske støtteordninger løber kun frem til 2016. Derfor bliver det nødvendigt for branchen at sænke priserne for at kunne konkurrere med andre energikilder. Den britiske regering har sat som mål at nå ned på 10 pence i støtte per kilowatt-time i 2020, et mål som Jan Kjærsgaard finder fornuftigt.
- Det synes jeg, er et rigtigt godt mål, forudsat at den politiske støtte holder. Det svarer til en reduktion af omkostningerne på over 35-40 pct., siger Jan Kjærsgaard til Børsen.
Redaktion +45 33 30 03 35 Ritzau Finans
Skriv en kommentarer til denne artikel:
Send kommentar

Se flere nyheder om Vestas Wind Systems



