Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER
Q&A med Zealand Pharma, 20 Maj kl 15.00 Læs mere her

Ledigheden i Danmark stiger marginalt: "Arbejdsmarkedet stadig i topform"

12/9 08:13

Selvom ledigheden kravler en smule op i øjeblikket, så er arbejdsmarkedet stadigvæk i topform.

Det vurderer cheføkonom Palle Sørensen fra Nykredit, after at ledighedsindikatoren fra Danmarks Statistik indikerede en stigning i ledigheden i august på 200 personer.

- Generelt har ledigheden ligget stort set stille hele året, og der er ret markante udsving måned for måned, blandt andet fordi sæsonarbejde fylder en del i sommermånederne, og det er svært at rense præcist for den slags i statistikken. Så jeg tror ikke, at dagens tal er et varsel om markant stigende ledighed fremadrettet, skriver Palle Sørensen i en kommentar.

Ledighedsindikatoren viser, at der i august var 87.700 ledige. Det svarer til en ledighed på 2,9 pct. af arbejdsstyrken, hvilket er uændret i forhold til de foregående ni måneder, skriver Danmark Statistik.

De ledige i august fordeler sig på 75.100 dagpengeledige og 12.600 kontanthjælpsledige.

.\\˙ MarketWire