Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Tryg varsler milliardudbytter og et forsikringsresultat på over 8 mia. kr. i 2027

4/12 07:44

Forsikringskoncernen Tryg vil løfte indtjeningen yderligere i de kommende år og sigter i 2027 efter at skabe et forsikringsresultat på 8-8,4 mia. kr. Samtidig kan aktionærerne se frem til store udlodninger og et ekstraordinært aktietilbagekøb.

Det oplyser selskabet forud for sin kapitalmarkedsdag i London onsdag.

Det nye mål for forsikringsresultatet i 2027 ligger en smule i underkanten af analytikerkonsensus, der ifølge Bloomberg News ligger på 8,4 mia. kr.

I den seneste strategiperiode frem mod udgangen af 2024 var målet et forsikringsresultat på 7,0-7,4 mia. kr. Siden er prognosen for 2024 dog løftet til 7,2-7,6 mia. kr.

For aktionærerne varsler Tryg samlede udbetalinger på 17-18 mia. kr. i perioden 2025-2027, heraf 15-16 mia. kr. i ordinært udbytte og 2 mia. kr. via et ekstraordinært aktietilbagekøb. Aktietilbagekøbet starter den 4. december og løber til og med den 30. juni næste år.

Tryg har i 2027 desuden et mål om en combined ratio på omkring 81.

Her var målet i strategiperioden for de tre år frem til og med 2024 en combined ratio på højest 82.

Tryg har også igen et mål for afkastet af "own funds", som i 2027 skal være på 35-40 pct. sammenlignet med minimum 25 pct., som var målsætningen i 2024.

.\\˙ MarketWire