Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Obligationer/åbning: Renten siver let inden eftermiddagens jobrapport

6/12 08:52

Renten viger fredag morgen en smule og følger dermed udviklingen fra den anden side af Atlanten.

Handlerne har fredag rettet kikkerten i samme retning forud for offentliggørelsen af den amerikanske beskæftigelsesrapport, der kan blive afgørende for beslutningen ved næste rentemøde i USA's centralbank, Federal Reserve.

Federal Reserve mødes 18. december til årets sidste rentemøde. Handel med rentefutures viser, at markedet lige nu hælder til en rentenedsættelse på 25 basispoint til 4,25-4,50 pct.

Den toneangivende tiårige danske statsobligation forrentes i den tidlige morgenhandel i 1,79 pct. Det er 2 basispoint under niveauet ved markedslukning torsdag.

ALLETIDERS NØGLETAL

I eftermiddag offentliggøres ugens vigtigste nøgletal i skikkelse af den amerikanske jobrapport for november.

Her er ventet en markant fremgang i antallet af nye stillinger, efter at beskæftigelsesopgørelsen i oktober viste den laveste jobvækst i noget nær fire år med blot 12.000 stillinger.

I november ventes offentliggjort en jobskabelse på 220.000 stillinger. Samtidig ventes arbejdsløsheden på 4,1 pct. gentaget, mens timelønningerne på årsbasis ventes at gå ned i tempo til 3,9 pct. fra 4,0 pct.

- Arbejdsmarkedsrapporten forventes at give større klarhed om temperaturen på det amerikanske arbejdsmarked. Jobvæksten i oktober var nemlig beskeden, men kraftigt påvirket af orkaner og Boeing-strejken, skriver Sydbanks seniorøkonom Mathias Dollerup Sproegel i en kommentar.

- Lønningerne steg mere end inflationen med en vækst på 4 pct. Det vidner om en øget købekraft, og det er en af faktorerne, der har fået investorerne til at forvente højere jobvækst i november, fortsætter han.

En skuffende jobvækst eller en uventet stigning i arbejdsløsheden kan lægge pres på renterne, tilføjer seniorøkonomen.

Forud for jobrapporten er der kommet nye nedslående tal fra den tyske økonomi. Her viste industriproduktionen i oktober et fald på 1,0 pct. Her var ventet en stigning på samme 1,0 pct.

Ud på formiddagen venter tredje opgørelse af BNP-væksten i eurozonen for tredje kvartal, og sidst på eftermiddagen venter en foreløbig opgørelse for University of Michigans tillidsindeks for december. Her ventes en bedring til 73,3 fra 71,8 i november.

.\\˙ MarketWire