Obligationer/tendens: Europæisk inflation og tilstandsrapport fra USA tager opmærksomhed
7/1 07:00
En række inflationstal fra Europa og nyt om tilstanden på både det amerikanske arbejdsmarked og i servicesektoren venter tirsdag.
Her er der fra start ikke lagt op til de store ændringer i renten på den toneangivende tiårige danske statsobligation, der mandag lukkede 3 basispoint højere i 2,15 pct.
I USA var der også rentestigninger på programmet mandag efter en skuffende auktion af nye statsobligationer. Renten på det tiårige toneangivende statspapir steg 3 basispoint til 4,63 pct., hvilket også var niveauet ved dansk markedslukning klokken 17.
Tirsdag morgen siver renten til 4,61 pct. på markedet i Tokyo.
Renten på den toneangivende toårige statsobligation faldt omvendt til 4,28 pct., mens den tirsdag lyder på 4,26 pct.
Inflationen er tirsdag i fokus i Europa, hvor der venter foreløbigt nyt om forbrugerpriserne for december fra Frankrig, Italien og for eurozonen som helhed.
Her er det sidstnævnte, der ventes at løbe med opmærksomheden, og særligt inflationen i servicesektoren vil være af interesse for markedsdeltagerne, vurderer Sydbanks seniorøkonom Mathias Dollerup Sproegel i en kommentar. Han påpeger dog også, at inflationen er trådt lidt i baggrunden hos Den Europæiske Centralbank, ECB.
- Inflationstallet er i øjeblikket trådt i baggrunden. Direktørerne i Den Europæiske Centralbanks fokus lader til at være skiftet mod økonomien og de europæiske arbejdsmarkeder, forklarer han.
Inflationen i eurozonen ventes i december at være tiltaget til 2,4 pct. fra 2,2 pct. i november. Til gengæld ses kerneforbrugerpriserne stige 2,7 pct., som det også var tilfældet måneden før.
I eftermiddag venter nyt om antallet af ledige stillinger i USA, når den såkaldte Jolts-rapport offentliggøres klokken 16. I november ventes antallet af ledige stillinger at være faldet marginalt til 7,740 mio. fra 7,744 mio. i oktober.
Samtidig offentliggøres det vigtige erhvervsindeks ISM for servicesektoren, der i december ventes at være forbedret til 53,5 fra 52,1 måneden før.
- Da servicesektoren udgør 70-80 pct. af den amerikanske økonomi, er det vigtigt, at det går godt i servicesektoren, påpeger Mathias Dollerup Sproegel.
Et uventet fald i ISM-indekset kan presse renterne ned, tilføjer han.
.\\˙ MarketWire