Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Schweizisk GN-rival løftes af roser fra Morgan Stanley: Pc-markedet er nu mere positivt

23/1 09:57

Den schweiziske gamingudstyr- og headsetproducent Logitech sendes i vejret på børsen i Zürich torsdag. Det sker efter meldinger fra amerikanske Morgan Stanley om bedre takter på pc-markedet.

Banken løfter sin anbefaling af Logitech til "ligevægt" fra "undervægt", efter at de seneste data har peget på muligheder for et løft af Logitechs indtjening i 2024/25, refererer Bloomberg News fra et analysenotat.

Pc-markedet er ifølge Morgan Stanleys analytikere blevet mere positivt, og kommentarer om efterspørgslen fra distributionspartnere har på det seneste været mere optimistiske efter længere tids nedgang i markedet.

Derudover peger det amerikanske børshus ifølge Bloomberg News på, at egne prisdata viser, at rabatgivningen omkring julesalget har været ubetydelig, når man ser bort fra black friday-kampagnerne.

Morgan Stanley ser ifølge notatet ikke længere betydelige risici for flere nedgraderinger af konsensusestimaterne for både 2024/25 og 2025/26.

For Logitechs amerikanske notering løfter banken på den baggrund sit kursmål til 92 dollar fra 73 dollar.

En bedring af pc-markedet ville også være godt nyt for danske GN, der konkurrerer med Logitech på markedet for både gamingudstyr og headset.

GN-aktien falder dog alligevel med 0,3 pct. til 132,15 kr. torsdag formiddag efter fire børsdage på stribe med stigninger.

Logitech løftes på børsen i Zürich med 1,6 pct. til 81,16 schweizerfranc.

.\\˙ MarketWire