Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Aarsleff er klar til at indtage Færøerne efter godkendt opkøb

25/2 14:43

Entreprenørkoncernen Aarsleff har fået grønt lys af de færøske konkurrencemyndigheder til køb af 80 pct. af aktierne i den færøske bygge- og anlægsvirksomhed Articon.

Det fremgår af en meddelelse fra Aarsleff, der annoncerede købet for godt en måned siden.

Med godkendelsen i hus vil overtagelsen blive gennemført i midten af marts.

Per Aarsleff betaler 144 mio. kr. for aktieposten.

- Færøerne er et nyt marked for Aarsleff-koncernen. Aarsleff får en lokal tilstedeværelse og en styrket position i Nordatlanten, hvor der er en aktuel stor udvikling med investeringer i infrastruktur og byggeaktiviteter især i de større byer, sagde Jesper Kristian Jacobsen, koncernchef i Aarsleff-koncernen, i meddelelsen tilbage i januar.

- Vi ser et spændende marked med et stort potentiale, hvor Aarsleff-koncernen sammen med Articons store ekspertise har en ekstra stærk position, lød det videre.

Den færøske virksomhed har 300 medarbejdere og både private og offentlige kunder på Færøerne. I 2023 havde selskabet en omsætning på 654 mio. kr. og et driftsresultat, EBIT, på 40 mio. kr.

.\\˙ MarketWire