Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Tidligere Mærsk-topchef overtager formandsposten i Lundbeckfonden

12/3 12:30

Lundbeckfonden har udpeget Søren Skou som ny bestyrelsesformand, efter at Steffen Kragh er fratrådt efter at have siddet i bestyrelsen siden 2013.

Søren Skou, der er tidligere topchef i A.P. Møller-Mærsk, har siddet i bestyrelsen i Lundbeckfonden siden 2023 som næstformand. Den nu tidligere rolle overtages Lars Holmqvist, der har siddet med ved bestyrelsesbordet siden 2015.

Derudover er Nawal Ouzren, der er administrerende direktør i biotekselskabet Sensorion, og Morten Hummelmose, der er topchef i investeringsselskabet Frececo, kommet med i bestyrelsen.

Lundbeckfonden er en erhvervsdrivende fond med ejerskab i flere store lægemiddel- og sundhedsvirksomheder. Heriblandt er det danske medicinselskab Lundbeck, allergivaccineselskabet ALK-Abelló og Falck.

Senest har Lundbeckfonden opnået et indirekte ejerskab i den danske hovedapparatproducent WS Audiology på 8 pct.

Lundbeckfonden omsatte i 2024 for 39.675 mio. kr., hvilket blev til et overskud på 6567 mio. kr. efter skat.

Fondens aktiver havde med udgangen af 2024 en værdi af 71.739 mio. kr.

.\\˙ MarketWire