Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Schweiz nærmer sig atter rente på 0 pct. efter ny ventet rentesænkning

20/3 10:00

Den schweiziske rente nærmer sig 0 pct. efter at centralbanken, SNB, torsdag som ventet har sænket renten med 25 basispoint til 0,25 pct.

Det viser tal fra Bloomberg News.

SNB står i modsætning til andre centralbanker ikke over for en inflation, der er begyndt at stige igen, påpeger Kim Blindbæk, seniorøkonom i Sydbank, i en kommentar.

Omvendt har landet en ekstraordinær lav inflation, hvor seneste opgørelse viste en opbremsning til 0,3 pct. i februar fra 0,4 pct. i forrige måned.

- Det er i den meget lave ende i forhold til SNB’s målsætning om at holde inflationen under to procent, skriver Kim Blindbæk.

Dermed nærmer Schweiz nulrenten, hvor SNB tidligere - sammen med den danske nationalbank - har gjort brug af negative styringsrenter. Den schweiziske rente lå indtil september 2022 i negativt terræn.

- Skulle den schweiziske økonomi blive ramt af modvind og fortsat lav inflation, vurderer vi, at negative renter stadig er et værktøj i SNB’s værktøjskasse, skriver seniorøkonomen.

I både Schweiz og Danmark bundede renten ud på minus 0,75 procent tilbage i 2015, fremhæver Kim Blindbæk.

- Det viser tydeligt, at SNB er villig til at gøre, hvad der er nødvendigt for at styre inflationen – uanset om den er for høj eller for lav, lyder det videre.

.\\˙ MarketWire