Aktier/tendens: Novo kan holde begejstringen nede i Danmark efter sænket anbefaling
24/3 08:19
Cykliske navne som Mærsk, DSV og Vestas kan komme i fokus i mandagens danske aktiehandel, hvor der er udsigt til en positiv start i Europa oven på en vending ud på aftenen i USA fredag og fortsat positive takter i handlen med futures mandag morgen.
Samtidig stiger også futures for både det tyske DAX-indeks og det paneuropæiske Stoxx 50-indeks moderat.
Også Genmab får del i rampelyset oven på et sagsanlæg fra det amerikanske medicinalselskab Abbvie, som anklager det danske selskab for at misbruge forretningshemmeligheder.
NOVO KAN TRÆKKE NED
Novo Nordisk kan omvendt være med til at lægge en dæmper på begejstringen herhjemme efter både et sænket kursmål og en sænket anbefaling.
Fredag gik det danske C25-indeks på weekend med et klart fald på 2,0 pct. til 1752,13. Det betyder også, at indekset igen er i samlet minus for året.
Til sammenligning er det tyske DAX-indeks steget 15 pct. hidtil i år.
En af forklaringerne på det er en rigtig dårlig børsmæssig periode for medicinalkæmpen Novo Nordisk, som mandag kan notere sig en sænket anbefaling hos børshuset Intron Health, som er vendt rundt på en tallerken i forhold til det danske selskab.
Anbefalingen er således sænket med to hak til "sælg" fra "køb", og kursmålet er sat til 460 kr. - eller 13 pct. under fredagens lukkekurs på 528,80 kr., som blev resultatet efter et fald på 2,9 pct.
Novo har desuden fået sænket kursmålet hos tyske Berenberg til 610 kr. fra 725 kr. Samtidig gentages anbefalingen "hold", fremgår det af et analysenotat fra banken.
GENMAB VIL FORSVARE SIG MOD ANKLAGER
Genmab er blevet sagsøgt af det amerikanske medicinalselskab Abbvie for misbrug af forretningshemmeligheder.
Det meddelte det danske biotekselskab i weekenden.
Ifølge det amerikanske selskab har Genmab og Profound Bio, som Genmab købte sidste år, såvel som tidligere ansatte i Abbvie misbrugt forretningshemmeligheder vedrørende såkaldte antibody-drug conjugates, ADC'er.
Det gælder blandt andet Genmabs lægemiddelkandidat Rina-S.
Genmab afviser kategorisk alle beskyldninger og vil forsvare sig på det kraftigste mod Abbvies påstande og erstatningskrav, lyder det i meddelelsen fra selskabet.
Genmab-aktien sluttede fredag 0,6 pct. lavere i 1363,50 kr. Det var femte handelsdag på stribe med fald og samtidig det niende fald ud af de seneste ti handelsdage.
.\\˙ MarketWire