Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Novo falder for sjette børsdag på stribe: Har kurs mod laveste niveau i to år

26/3 10:01

Nedturen fortsætter for Novo Nordisk-aktien onsdag morgen, hvor aktien følger i hælene på brede fald i farmasektoren tirsdag aften i USA.

Efter lidt mindre end en times handel ligger Novo-aktien 1,7 pct. lavere i 503,50 kr. Holder niveauet, vil det være den laveste lukkeniveau siden marts 2023.

USA's præsident, Donald Trump, har i den seneste tid skabt usikkerhed om det vigtige amerikanske marked for lægemidler og truede så sent som i mandags igen med at lægge told på medicinalprodukter.

- Vi vil annoncere lægemidler på et tidspunkt i en ikke alt for fjern fremtid, fordi vi er nødt til at have lægemidler, lød det fra den amerikanske præsident om mulige toldindgreb ifølge Politico.

Novos topchef Lars Fruergaard Jørgensen har tidligere sagt, at Novo ikke er immun over for toldtruslen, men mener at stå et godt sted.

En stor og voksende del af Novos færdigvareproduktion sker således i USA, men selskabet flytter også fortsat råvarer og ingredienser og også i nogle tilfælde færdigvarer til USA.

Det er sjette børsdag på stribe, at Novo-aktien falder, om end den har været på hælene efterhånden ganske længe. Siden Novo satte lukkerekord i 1028 kr. den 25. juni sidste år, er aktien mere end halveret i værdi.

Kursfaldet tog især fart kort før jul, da data fra et studie med Novos næste mulige vægttabsmiddel Cagrisema ikke faldt i markedets smag.

Novos hidtidige bund i marts blev sat for to uger siden, hvor aktien lukkede i 507,60 kr.

Dengang blev aktien i løbet af dagen handlet så lavt som 500,20 kr. Det hidtil laveste niveau i dag, onsdag, er 501,95 kr.

.\\˙ MarketWire