Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Ørsted-rival: Mere vindenergi er løsningen på tre problemer

9/4 12:24

Udbygning af vindenergi i Europa kan løse problemer både i forhold til konkurrenceevne, ekstern energiuafhængighed samt klimakrisen, og den nuværende toldkrig og energikrisen efter krigen i Ukraine er en påmindelse om, at man bør handle hurtigt.

Det siger Duarte Bello, som er administrerende direktør for vindparkudvikleren EDPR's forretning i Europa, på en vindmøllekonference i Bella Center i København onsdag.

- Vindsektoren skal være en del af løsningen på de problemer, vi har i dag med hensyn til konkurrenceevne, ekstern uafhængighed for at opnå energisikkerhed samt naturligvis klimaforandringerne. Vindenergi er en løsning på alle disse tre punkter.

- Med hensyn til konkurrenceevne og industrialisering er vind en af de billigste teknologier. Den er lavere end basispriserne i hele Europa, og vind er løsningen for kollegaerne inden for stål- og kemisektoren til at halvere prisen på deres energi, siger Duarte Bello, der henviser til udtalelser fra den tyske stålproducent Salzgitters topchef på konferencen.

I forhold til energiuafhængighed siger han, at man er "nødt til at have overblik over priserne", og energikrisen efter den russiske invasion af Ukraine og den nuværende tolddebat understreger vigtigheden:

- Det er bare endnu en påmindelse om, at vi er nødt til at handle hurtigt, og at vi er nødt til at fortsætte ud ad den vej, som startede med klimaforandringer og dekarbonisering, siger Duarte Bello.

I forhold til at drive udviklingen mener han, at det i dag er elektrificeringen, der skal støttes - i modsætning til tidligere, hvor udviklerne fik det meste af støtten i form af faste afregningspriser mv.

- I dag tror jeg ikke, vi har brug for støtte som udviklere. Vi har brug for, at efterspørgslen er der, og derfor beder vi også om, at støtten synliggør efterspørgslen. Elektrificering giver mening, og tilskud og lovgivning bør støtte op om, at industrierne kan træffe beslutninger om elektrificering, som er tunge beslutninger for dem.

- Det vil give stabilitet, i forhold til at investeringen vil blive godt betalt, og det vil give en stabil efterspørgsel med hensyn til elektricitet, siger Duarte Bello.

.\\˙ MarketWire