Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Goldman Sachs advarer om stort olieoverskud i år og næste år

14/4 12:00

Oliemarkedet står over for store forsyningsoverskud i år og næste år, i takt med at de globale handelsspændinger tynger efterspørgslen, og at olieorganisationen Opec+ begynder at skrue op for produktionen.

Det vurderer storbanken Goldman Sachs ifølge Bloomberg News.

- Mens markedet allerede har indregnet nogle fremtidige lageropbygninger, forventer vi store overskud i 2025, lyder det fra Goldman Sachs-analytikere ifølge Bloomberg News.

Storbanken forventer, at markedet vil have et overflod på 0,8 mio. tønder om dagen i 2025 og et større overskud på 1,4 mio. tønder om dagen i 2026.

Samtidig venter Goldman Sachs, at efterspørgslen på olie kun vil stige med 0,3 mio. tønder om dagen i år på globalt plan. Det er et godt stykke under prognosen hos de amerikanske myndigheder, som i sidste uge sænkede sin forventning til en stigning på 0,9 mio. tønder fra tidligere 1,3 mio. tønder om dagen i 2025.

Olieprisen nåede tidligere i april sit laveste niveau i fire år, da handelskonflikten - særligt mellem USA og Kina - skabte frygt for en global recession, der ville gå ud over energiefterspørgslen.

Sideløbende fik Opec+, organisationen af olieeksporterende lande, skruet grundigt op for sin planlagte produktion i maj. Den øgede produktion var omkring tre gange så meget som ventet.

Goldman Sachs spår, at prisen på en tønde af den europæiske Brent-olie vil ligge på 63 dollar i gennemsnit resten af året - lidt under dagens niveau på 65,30 dollar.

Prognosen forudsætter dog, at den amerikanske økonomi ikke rammer ind i en recession, og at Opec+ kun øger sin produktion moderat, lyder det.

.\\˙ MarketWire