Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER
Q&A med Zealand Pharma, 20 Maj kl 15.00 Læs mere her

EU ser kun små fremskridt i forhandlinger med USA: Toldsatser rygtes at blive

15/4 16:57

Det er endnu for tidligt at ånde lettet op, hvis man går og håber på en aflysning af toldsatserne mellem Europa og USA.

Ifølge EU er der kun små fremskridt i forhandlingerne, og derfor forudser unionen, at tolden vil blive.

Det skriver Bloomberg News, som henviser til unavngivne kilder med kendskab til de igangværende forhandlinger.

EU's handelschef, Maros Sefcovic, er mødtes med medlemmer af præsident Donald Trumps administration i Washington, hvor de har holdt et to timers møde. Og det har ikke ført til tro på, at den høje told vil blive droppet, når den igangværende toldpause udløber.

USA's præsident, Donald Trump, annoncerede 20 pct. told mod EU på sin selverklærede befrielsesdag den 2. april i år. Her løftede han sløret for sine toldplaner mod hele verden. Efterfølgende er dele af planen dog blevet sat på pause, og de individuelle toldsatser er erstattet af 10 pct. flad told mod de fleste lande. Her er Kina undtagelsen med en told på 145 pct., som Kina har gengældt med told på 125 pct.

.\\˙ MarketWire