Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Aktier/middag: Dansk eliteindeks leverer lille plus med Novo på slæb

25/4 11:39

Mens futures fredag middag peger opad og indikerer nye stigninger i USA for fjerde børsdag på stribe, holdes comebacket på det danske aktiemarked fredag middag i ave af Novo Nordisk, der fortsætter sin langstrakte nedtur.

Hovedparten af de danske eliteaktier stiger dog i formiddagens handel, og medvirker til at holde det danske C25-indeks 0,3 pct. højere i 1598,77. Over ugen er indekset steget 1,4 pct.

I USA ligger S&P 500-futuren til sammenligning 0,4 pct. højere efter stigninger på samlet over 6 pct. de seneste tre handelsdage. Over ugen er det amerikanske indeks dermed steget 3,8 pct. trods en sur mandag.

- Det handler om, at man kan se, at Trump trækker lidt tilbage i forhold til mange af de ting, der er meldt ud tidligere.

- Så nu synes man, at pilen peger lidt i den rigtige retning igen, og man bevæger sig lidt væk fra den frygt for recession, der havde sneget sig ind for bare en uge siden, siger Mads Zink, chefhandler i Danske Bank, til MarketWire.

NOVO SÆNKET AF UDENLANDSK FINANSHUS

Herhjemme er Novo dog en klods om benet. Medicinalaktien falder 2,4 pct. til 400,25 kr. og stak tidligere fredag af flere omgange næsen under 400 kr.

Finanshuset DBS i Singapore har savet næsten halvdelen af sit kursmål for aktien, og sigter nu efter 330 kr. mod tidligere 640 kr. Desuden er anbefalingen nedgraderet to trin fra "køb" til "sælg".

- Jeg så godt, at DBS sænkede, men det plejer ikke at være et af de huse, der rigtigt kan rykke noget i forhold til Novo, siger Mads Zink.

Chefhandleren peger desuden på, at der er kommet godt nyt for Novo fra USA.

- Så det er faktisk lidt en gåde for mig, at Novo ligger så svagt, som den gør. Havde du spurgt mig omkring åbningstid, havde jeg troet, at Novo skulle stige i dag, siger Mads Zink.

Han hæfter sig ved, at amerikanske kopiproducenter, eller såkaldte "compounders" har fået afvist et søgsmål mod Novo anlagt med henblik på, at de kan forsætte med at lave kopier af Wegovy og Ozempic i USA.

- Og det er gode nyheder for Novo, siger Mads Zink.

Netop efterligninger vurderes således at have taget en pæn bid af markedet, mens Novo havde problemer med at levere. Men efter at der ikke længere er mangel på Novo-midlerne, må kopierne ikke længere markedsføres.

LAVERE KURSMÅL

Britiske HSBC har haft såvel Demant og GN til eftersyn og har snittet sine kursmål for de to aktier. Demants kursmål er reduceret til 330 kr. fra 360 kr., mens GN nu har fået et kursmål på 90 kr. mod tidligere 155 kr.

Anbefalingen af Demant er uændret "køb", mens anbefaling af GN er "hold".

Begge aktier stiger imidlertid. Demant mest med 2 pct. til 235,40 kr., og GN noget mindre med 0,1 pct. til 100,05 kr.

Også Nordeas analytiker Martin Brenøe har skåret kursmålet for GN til 160 kr. fra 180 kr. på bagtæppet af den gangværende handelskrig mellem USA og Kina, der kan komme i vejen for høreapparatproducenten GN's transformation mod at samle koncernens divisioner i ét selskab.

Anbefalingen "køb" gentages af Nordea. Og såvel SEB som Jyske Bank har slanket deres kursmål for GN til henholdsvis 170 kr. og 145 kr.

Danske Bank er blevet set efter af analytikere fra Nordea, der har skåret kursmålet til 255 kr. fra 275 kr. og fortsat siger "køb" forud for regnskabet fra banken om en uge.

Danske Bank stiger 0,8 pct. til 219,80 kr.

Helt i toppen af C25 stiger Rockwool med 2,4 pct. til 286,60 kr. uden at der ifølge Mads Zink virker til at være nyt fremme.

Blandt sidepapirerne gør onlineforhandleren Boozt sig negativt bemærket med et kursfald på over 16 pct. til 56,05 kr. efter en nedjustering i sit regnskab for første kvartal torsdag efter børslukketid.


.\\˙ MarketWire