DFDS får lavere kursmål af Carnegie inden regnskab tirsdag - Danske har genoptaget dækning
5/5 14:57
Rederiet DFDS har fået skrællet lidt af kursmålet af analytiker Dan Toto Jensen fra Carnegie. Men selv om kursmålet er sat 6 kr. lavere til 115 kr., så er der fortsat lidt over 20 pct. op til den aktuelle aktiekurs.
DFDS falder mandag eftermiddag 0,3 pct. til 95,30 kr.
Anbefalingen "hold" gentages, fremgår det af data fra Bloomberg News.
Og analytikerne skal lige have tingene på plads, inden DFDS kommer med regnskab tirsdag den 6 maj.
Tidligere mandag var det Danske Bank, der kunne meddele, at analysedækning var blevet genoptaget med en holdanbefaling samt et kursmål på 97 kr.
Danske Bank venter i øvrigt et svagt første kvartal med et minus i driften drevet af konkurrencepres og opkøbet af tyrkiske Ekol Logistics internationale netværk.
DFDS venter for 2025 et driftsresultat (EBIT) på omkring 1 mia. kr. - men Danske Bank forudser et underskud i de første tre måneder af 2025 på 166 mio. kr. drevet af konkurrencepres og netop opkøbet:
- Ikke desto mindre forventer vi, at 2025 vil være bunden, og at EBIT vil vokse med 40 pct. frem til 2027, lyder det fra analytiker Ulrik Bak, som overtager analysedækningen af DFDS hos Danske Bank.
.\\˙ MarketWire