Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER
Q&A med Zealand Pharma, 20 Maj kl 15.00 Læs mere her

Pandoras fortsætter stabil vækst i andet kvartal

7/5 07:54

Knap nok er blækket tørt på Pandoras regnskab for de første tre måneder af 2025, før blikket er fokuseret mod den første måned i andet kvartal - april.

Og det ser ud til, at Pandoras fortsætter ud af samme sti som i årets tre første måneder.

- Den aktuelle handel i andet kvartal 2025 viser en underliggende like-for-like vækst på et mellemstort encifret niveau, skriver Pandora i regnskabet for første kvartal, der landede tirsdag eftermiddag.

Til sammenligning var like-for-like væksten i årets tre første måneder på 6 pct. Like-for-like væksten er den sammenlignelige vækst i forhold til et år tidligere.

Om det i gangværende kvartal fortæller smykkeselskabet også, at vellykkede pilotprojekter i Italien og Canada i slutningen af 2024 har betydet, at man i starten af i år begyndte udrulningen af den nye globale onlineplatform.

- Tidlige markedslanceringer, herunder USA og Australien, har vist sig lovende, hvor interaktion med branded content overgår den tidligere platform, og kommercielle nøgletal præsterer på eller over forventningerne.

- Den globale udrulning af platformen skrider frem som planlagt, og alle markeder forventes at være "live" ved udgangen af andet kvartal 2025, fremgår det af regnskabet, skriver Pandora.

VALUTAMODVIND I SPIL

Mens valutakurser gav en lille medvind på 10 basispoint, var modvinden på 90 fra råvarer.

- Den kombinerede modvind fra disse faktorer forventes at stige markant fra andet kvartal og forblive forhøjet i resten af 2025 for at danne en modvind for hele 2025 på 250 basispiont, skriver Pandora.

- I første 2025 steg EBIT-marginen i forhold til året før. Modvinden fra råvarepriser og valuta vil dog være væsentligt højere i andet til fjerde kvartal. Det forventede fald i EBIT-marginen fra 2024 til 2025 forventes at være mere synligt i andet og tredje kvartal, før det aftager i fjerde kvartal, skriver selskabet.

Dette skyldes flere faktorer, herunder blandt andet told og timingen af foranstaltninger, der træffes for at afbøde de højere råvarepriser og valutapåvirkning.

.\\˙ MarketWire