Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER
Q&A med Zealand Pharma, 20 Maj kl 15.00 Læs mere her

Jyske Bank får sænket anbefalingen til "hold" hos SEB efter regnskab

8/5 07:06

Jyske Bank har fået sænket sin anbefaling til "hold" fra "køb" af SEB i kølvandet af onsdagens regnskab for første kvartal.

I samme ombæring løftes kursmålet til 605 kr. fra 575 kr., hvilket indikerer et marginalt potentiale på 2,7 pct. i forhold til onsdagens lukkekurs.

Her steg aktien 7,1 pct. til 589 kr.

Banken med hovedsæde i Silkeborg kom ud af de første tre måneder af 2025 med et samlet overskud på 1256 mio. kr. mod ventet 1131 mio. kr. blandt analytikerne og 1286 mio. kr. i kvartalet sidste år.

De faldende renter ramte indtægterne, der dog også var bedre end ventet.

I første kvartal endte nettorenteindtægterne på 2214 mio. kr. mod ventede 2174 mio kr. og 2462 mio. kr. i kvartalet i 2024.


.\\˙ MarketWire