Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER
Q&A med Zealand Pharma, 20 Maj kl 15.00 Læs mere her

Novo får snittet kursmålet hos amerikanske Morgan Stanley

12/5 06:41

Novo Nordisk har fået skåret sit kursmål til 550 kr. fra 600 kr. af Morgan Stanley, der gentager anbefalingen "ligevægt".

Det fremgår af data fra Bloomberg.

Fredag steg Novo-aktien 3,6 pct. til 444,30 kr. og fortsatte dermed svingningerne siden onsdagens årsregnskab med tilhørende nedjustering.

Onsdag blev aktien således en overgang handlet så højt som 471,35 kr., men sluttede med en mere begrænset stigning på 1,3 pct. Nedjusteringen var til dels ventet af analytikere.

Torsdag gik det så nedad for Novo-aktien, der faldt 4 pct. til 428,90 kr., hvorefter fredag bød på lidt oprejsning.

Siden årsskiftet har Novo givet et negativt afkast på 29 pct., og aktiekursen er mere end halveret siden lukkerekorden i juni sidste år.

.\\˙ MarketWire