Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER
Q&A med Zealand Pharma, 20 Maj kl 15.00 Læs mere her

Novo og Zealand kan se GSK købe middel mod fedtlever for milliardbeløb

14/5 09:18

Det britiske medicinalselskab GSK lægger op mod 2 mia. dollar, eller godt 13 mia. kr, på bordet for at overtage Boston Pharmaceuticals mest fremskredne lægemiddelkandidat - et middel mod fedtlever.

Det fremgår af en meddelelse fra GSK, der dermed bevæger sig ind på samme felt, som Novo Nordisk og Eli Lilly, der begge arbejder på at få midler på markedet til behandling af sygdommen.

Desuden er tyske Boehringer Ingelheim i samarbejde med hjemlige Zealand Pharma langt fremme med lægemiddelkandidaten Survodutid mod fedtlever.

Med aftalen sikrer GSK sig rettighederne til lægemiddelkandidaten Efimosfermin, der er klar til afsluttende fase 3-studier. Det sker i en handel, der sikrer Boston Pharmaceuticals en forudbetaling på 1,2 mia. dollar, eller 8 mia. kr.

Hertil kommer potentielt ekstra 800 mio. dollar, eller 5,3 mia. kr., i milepælsbetalinger.

Herhjemme er Novo langt i sine bestræbelser på, at få Semaglutid 2,4 milligram på markedet til behandling af fedtlever, eller MASH. Novo meddelte i sit seneste kvartalsregnskab, at det har indsendt registreringsansøgning i USA og Europa.

En tilbagemelding fra myndighederne i USA ventes i løbet af tredje kvartal.

Semaglutid 2,4 milligram er højeste dosis på Novos vægttabsmiddel Wegovy.

.\\˙ MarketWire