USA/tendens: Negativ ugestart i vente på Wall Street efter sænket kreditvurdering
19/5 14:02
Der er udsigt til en klar negativ aktieåbning i New York mandag efter nyheden sent fredag aften om, at USA har fået sænket kreditvurderingen hos Moody's til "Aa1" fra "Aaa".
Et par timer før aktieåbningen i USA ligger futures for de tre ledende amerikanske aktieindeks til fald på mellem 0,6 og 1,4 pct. Med til historien hører dog også, at de amerikanske aktier har taget pæn revanche den seneste måned, hvor markedet har kæmpet sig tilbage efter de fald, der umiddelbart fulgte i kølvandet af den amerikanske præsident Donald Trumps toldkrig.
Det brede S&P 500-indeks steg alle ugens dage i sidste uge, og fredagens plus på 0,7 pct. til 5958,38 sendte det op i det højeste lukkeniveau siden 24. februar. Dow Jones-indekset steg fredag 0,8 pct. og Nasdaq-indekset med 0,5 pct.
Moody's begrunder primært USA's sænkede vurdering med landets enorme statsgæld, der i øvrigt kan stige med flere tusinde milliarder over det næste årti, hvis Trump-administrationens lovforslag om skattelettelser bliver vedtaget i den nuværende form.
Søndag godkendte et vigtigt kongresudvalg skattepakken, som ifølge Investing.com kan komme til afstemning i Repræsentanternes Hus senere på ugen.
Selvom sænkningen fra Moody's ikke kommer som den helt store overraskelse, så har nyheden løftet de amerikanske statsrenter yderligere mandag, hvor renten på den 30-årige statsobligation er kommet over 5 pct. for første gang siden november 2023.
Selskabsspecifikt kan Walmart komme i fokus, efter at præsident Donald Trump i weekenden gav udtryk for, at selskabet skulle absorbere prisstigninger som følge af højere importtariffer, og advarede detailgiganten mod prisstigninger.
Det skete efter meldinger fra selskabet i sidste uge om, at det som følge af øgede toldomkostninger vil blive nødvendigt at hæve priserne på almindelige varer, der kommer ind fra Kina.
Walmart falder 1,8 pct. i formarkedet.
Der er i formarkedet samtidig fald i alle aktierne i "Magnificent Seven". Her er Tesla umiddelbart hårdest ramt med et fald på 3,8 pct.
AI-darlingen Nvidia dykker desuden 3,0 pct., mens handelsplatformen Amazon indikeres til at falde 2,0 pct. ved handelsstart.
Netflix har været flyvende på børsen i år, hvor streamingaktien er skudt i vejret med 34 pct. og fredag endte i rekordhøje 1191,53 dollar.
Nu har analytikerne hos JPMorgan imidlertid valgt at sænke anbefalingen af aktien til "neutral" fra "overvægt", fremgår det af Bloomberg News. Kursmålet er dog justeret op til 1200 dollar fra 1150 dollar.
Aktien falder i formarkedet med 1,6 pct.
.\\˙ MarketWire