Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

STG nedjusterer efter slag fra amerikansk toldpolitik og dollarkurs

20/5 10:12

Scandinavian Tobacco Group (STG) nedjusterer de finansielle forventninger til 2025 som en konsekvens af toldpolitik og en svækket dollarkurs.

Selskabet ser nu omsætning på 9,1-9,5 mia. kr. og en EBITDA-margin før særlige poster på 18-22 pct.

Det fremgår af selskabets regnskab for første kvartal af 2025.

- Som konsekvens af de seneste ændringer i USA's internationale handelspolitik - annonceret i april og med øgede toldsatser på i øjeblikket 10 pct. på importerede varer - og på grund af omregningseffekten fra en lavere amerikanske dollarkurs, justerer Scandinavian Tobacco Group sine finansielle forventninger for hele året 2025, skriver STG i regnskabet.

Tidligere ventede STG en omsætning på 9,2-9,7 mia. kr. og en drifts-margin før særlige poster på 20-30 pct.

Også forventningerne til de frie pengestrømme uden at indregne mulige opkøb får et nøk ned, og selskabet tror nu på 0,8-1 mia. kr. mod tidligere 0,8-1,1 mia. kr.

.\\˙ MarketWire