Onsdagens obligationer: Renterne fortsatte op for anden dag i træk
21/5 17:02
Renterne steg herhjemme onsdag, og dermed blev der bygget videre på den opadgående tendens.
Det er fortsat de store temaer som krigen i Ukraine og handelskrigen med USA, der er de afgørende drivkræfter for markedet, som både i Danmark og i Europa generelt har været afkoblet fra udviklingen i USA den seneste tid. Det amerikanske marked plejer ellers at være en god indikator.
I USA er renterne imidlertid kravlet end del mere op end herhjemme, og det skyldes formentlig både nedgraderingen af USA's kreditvurdering hos Moody's i slutningen af sidste uge og nervøsitet om både handelskrig og den skattepakke, som præsident Donald Trump er ved at forsøge at presse igennem. Onsdag rykkede han nærmere, men flere bump på vejen venter.
Også herhjemme har renterne således været opadgående denne uge, hvor den toneangivende tiårige statsobligation onsdag så renten ende i 2,57 pct. Det var 5 basispoint mere end dagen forinden, mens den tikkede op med 4 basispoint tirsdag.
Tirsdagens renteplus skete samtidig med en pæn stigning til aktierne, der - målt på C25-indekset - fuldendte et voldsomt comeback siden bunden i starten af april og nu befinder sig nogenlunde samme sted som i starten af året.
Det er en stærk udvikling taget i betragtning, at indekset kort efter de omfattende toldmeldinger fra USA i starten af april dykkede helt ned til et minus på godt 19 pct. for året. Og det kan også have fået investorerne til at kaste flere penge i aktiemarkedet og i stedet sælge ud af obligationerne - med faldende kurser og stigende renter til følge.
.\\˙ MarketWire