USA/åbning: Flot comeback oven på Trumps tilbagetog
27/5 15:40
Optimismen råder på det amerikanske aktiemarked tirsdag, hvor investorerne kan ånde lettet op, efter at USA's præsident, Donald Trump, i weekenden valgte at trække sin blot få dage gamle toldtrussel mod EU tilbage.
Mandag holdt det amerikanske marked lukket på grund af Memorial Day, så det er første gang, at investorerne reagerer på nyheden.
Trump har nu genindført en deadline den 9. juli for forhandlingerne om en handelsaftale med EU.
- Men vi ved stadig ikke, om forhandlingerne vil føre til noget, selv om EU foretrækker en aftale frem for en optrapning, advarer analytikere fra Rabobank i et notat ifølge Reuters.
Markedet er dog foreløbigt optimistisk.
Det brede S&P 500-indeks åbner 1,2 pct. højere, og Nasdaq og Dow Jones-indekset stiger henholdsvis 1,6 og 1 pct.
Fredag faldt de tre ledende amerikanske indeks 0,6-1,0 pct., da truslerne om 50 pct. told over for EU fik investorerne til at frygte for konsekvenserne.
TRUMP MEDIA VIL SATSE MILLIARDER PÅ KRYPTOVALUTA
Tirsdag er investorerne også overvejende begejstrede for storstilede investeringsplaner i præsidentens eget selskab, Trump Media & Technology Group.
Koncernen meddeler tirsdag, at den vil rejse 1,5 mia. dollar via salg af nye aktier til den seneste markedskurs og yderligere 1 mia. dollar via salg konvertible obligationer. Det sker med henblik på at investere i bitcoin.
Trump Media, der i forvejen lå højere i formarkedet, efter at Financial Times bragte rygter om, at det ville rejse 3 mia. dollar til investeringer i kryptovaluta, faldt i første omgang, da bekræftelsen kom, men rettede hurtigt op. Og aktien stiger 2 pct. fra åbningen tirsdag.
NVIDIA PÅ VEJ
Imens ser markedet med spænding frem mod kvartalsregnskabet fra chipkæmpen, Nvidia. Aktien vægter næstmest i både Nasdaq 100 og S&P 500-indekset efter Microsoft. Tallene kan derfor få stor betydning for aktiemarkederne under et, når de danske investorer holder forlænget Kristi himmelfarts-weekend.
- Det er vores forventning, at resultatet og Nvidias udtalelser kommer til at rykke hele aktiemarkedet på aftenen og dagene efter, vurderer Oskar Bernhardtsen, investeringsstrateg i Saxo Bank i et notat.
Analytikere venter ifølge Bloomberg News en omsætning på 43,3 mia. dollar i første kvartal mod 39,3 mia. dollar i fjerde kvartal. Driftsresultatet ventes dog at være stort set uændret 25,6 mia. dollar mod 25,5 mia. dollar i fjerde kvartal.
Nvidia stiger 1,8 pct. fra åbningen. Blandt de øvrige giganter stiger Microsoft og Apple begge med 2 pct. i første minutters handel
OPKØBSRYGTE TAGER TIL
Fra opkøbsfronten er der nyt om det amerikanske softwareselskab Salesforce, der bekræfter forlydender i Wall Street Journal om, at det er på vej til at gennemføre et opkøb af softwarekollegaen Informatica.
Prisen er som nævnt i finansavisen 25 dollar per aktie i Informatica, svarende til 8 mia. dollar.
Rygterne startede fredag om, at de to partnere igen ville forsøge en sammenlægning, der ellers mislykkedes sidste år.
Informatica-aktien steg i fredagens handel med 17,5 pct., og tirsdag stiger aktien yderligere 5,7 pct. til 23,83 dollar.
Salesforce falder omvendt yderligere 0,8 pct. efter et minus på 3,6 pct. i fredags.
.\\˙ MarketWire