Tirsdagens aktier: NKT medvirkede til fin børsdag
27/5 17:04
Små stigninger prægede tirsdag det danske aktiemarked, hvor GN gjorde comeback, og NKT skød frem oven på et løftet kursmål fra britiske Barclays. Modsat fik A.P. Møller-Mærsk sig en dukkert.
Blandt sidepapirerne var H+H i fokus, efter at børshuset SEB har fået færten af et muligt købstilbud fra selskabets polske storaktionær.
Eliteindekset, C25, sluttede 0,3 pct. højere i 1779,72.
Det var med GN helt i front - 3,8 pct. højere i 94,70 kr. Der var ikke nyt fremme, men aktien steg for anden børsdag i træk, efter at være lukket under 90 kr. i fredags. Det var knap 8 pct. fra årsbunden på 82,56 kr. i april, hvor GN ramte det laveste niveau siden starten af 2013.
Også NKT var med fremme med en stigning på 2,7 pct. til 563 kr., efter at Barclays løftede sit kursmål for NKT til 686 kr. fra 597 kr. og holdt fast i sin positive anbefaling "overvægt".
Helt i bunden af C25 hang særligt A.P. Møller-Mærsk i bremsen. B-aktien faldt yderligere 3,2 pct. til 12.085 kr. efter en vending mandag eftermiddag, hvor aktien pludseligt gik fra et mindre plus til et minus på 0,8 pct.
Baggrunden var ifølge Mads Zink, chefhandler i Danske Bank, tale om en mulig våbenhvile mellem Israel og Hamas, der vil kunne presse containerraterne ned.
- Mærsk-aktien er lidt følsom over for de meldinger, der kommer derfra. Og jeg tror stadig, at det er i det lys, vi ser Mærsk underperforme i dag, vurderer Mads Zink.
REBALANCERING AF INDEKS
Han peger desuden på, at pensionskasser og investeringsforeninger, der følger det danske KAX Cap-indeks, formentlig er i færd med at rebalancere deres porteføljer.
Herhjemme er handelsugen nemlig forkortet på grund af Kristi himmelfartsdag, og derfor gennemgår KAX Cap-indekset den kvartalsvise rebalancering allerede ved lukningen i morgen onsdag.
Her vil tilpasningen ifølge Mads Zink umiddelbart få størst betydning for Novo Nordisk og DSV.
Det skyldes, at aktiernes vægtning enten tilpasses til 4,5 pct. eller 7 pct.
Og Novo, der fik reduceret sin vægtning til 7 pct. ved den seneste tilpasning af KAX-indekset, er efterfølgende faldet, så vægtningen er en del lavere på et stykke over 5 pct.
- Så den skal genvægtes op til 7 pct.
- Og det øger efterspørgslen efter Novo. For hvis du lige nu er neutral-vægtet i Novo, så har du 5,3 pct. i Novo, hvis du følger KAX Cap, hvilket de fleste danske investorer gør. Og fra lukningen i morgen skal du have 7 pct. i Novo. Så hvis ikke du gør noget, vil du være undervægtet, siger Mads Zink.
Tilsvarende skal DSV vægtes ned til 7 pct. fra nu over 8 pct.
Oven i balancerer MSCI sine indeks, og her bliver særligt Zealand Pharma berørt, siger Mads Zink. Det skyldes, at Zealand vægtes ned fra MSCI Standard til MSCI Small Cap.
- Og det betyder, at der vil være en del, der skal ud og sælge Zealand i den forbindelse, siger Mads Zink.
Herhjemme var udsvingene i de tre aktier, der bliver mest berørte af tilpasningerne, dog relativt små.
Novo steg 1 pct. til 464,85 kr., DSV endte 0,1 pct. højere i 1570 kr., mens Zealand Pharma steg 1,7 pct. til 457,30 kr.
H+H HØJT TIL VEJRS PÅ ANALYSE
Blandt sidepapirerne bragede porebetonkoncernen H+H op med 15 pct. til 134,20 kr., efter at svenske SEB Bank hævede til "køb" fra tidligere "hold".
SEB vurderer, at et købstilbud fra polske Solbet, der for nyligt øgede sin ejerandel til over 25 pct., kan være nært forestående.
- Vi vurderer, at sandsynligheden er høj for, at Solbet snart kommer med et offentligt opkøbstilbud på H+H, da vi anser, at Solbets nuværende ejerandel i H+H gør selskabet sårbart ud fra et konkurrenceretsligt perspektiv, skriver SEB's analytikere i et notat.
Ifølge SEB ville et fair bud fra Solbet være på 180 kr. per aktie, og banken har da også løftet sit kursmål for aktien til netop 180 kr. fra 120 kr.
Blandt vinderne tirsdag var også mineudstyrsproducenten FLSmidth, der blev løftet til "køb" fra "hold" hos den amerikanske storbank Goldman Sachs.
FLS-aktien steg med 3,4 pct. til 377 kr.
.\\˙ MarketWire