Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Europa/lukning: Zara viste vej for bredt aktieindeks trods bedre end ventede tal fra USA

11/6 17:48

De europæiske aktier fortsatte for tredje dag i streg stimen med små fald, hvor ikke engang en bedre end ventet amerikansk inflationsrapport kunne tvinge aktierne i grønt.

Det fælleseuropæiske Stoxx 600-indeks lukkede onsdag med et fald på 0,3 pct. efter fald på under 0,1 pct. ugens to første handelsdage.

Den amerikanske inflationsrapport viste månedsvise stigninger i forbrugerpriserne på 0,1 pct. målt på både den samlede opgørelse og kerneforbrugerpriserne.

Her ventede økonomer adspurgt af Bloomberg News henholdsvis 0,2 pct. og 0,3 pct. Rapporten afspejler en beskeden effekt fra Donald Trumps toldkrig og det forstærker håbet om, at den amerikanske centralbank, Federal Reserve, Fed, snart er klar til at sænke renten.

- Da de seneste makroøkonomiske data har vist sig stadig solide, har aktierne en chance for at stige, i hvert fald på kort sigt, siger Wolf von Rotberg, aktiestrateg hos Bank J. Safra Sarasin, ifølge Bloomberg News.

- Dagens forbrugerprisindeks giver mere plads til, at Fed kan yde støtte.

Blandt de tunge aktier i Stoxx 600-indekset var den spanske modetøjskæmpe Inditex, der tabte 4,4 pct. på børsen i Madrid.

Inditex, der blandt andet står bag tøjkæden Zara, leverede et svagt regnskab for første kvartal, hvor en skuffende start på sommersalget overskyggede et ellers fornuftigt kvartal set i forhold til konkurrenterne.

Den tyske forsvarskæmpe Rheinmetall kom med et plus på 2,9 pct. lidt igen efter et fald på mere end 11 pct. de foregående tre handelsdage.

.\\˙ MarketWire