Ørsted vil satse mere på projekter i Taiwan og Sydkorea
16/6 17:43
Ørsted er klar til at øge sine investeringer i Taiwan og Sydkorea, hvor energiudvikleren allerede er blevet tildelt flere projekter, over øvrige markeder i Asien.
Det fortæller direktør for Ørsteds forretning i Asien- og Stillehavsområdet, Per Mejnert Kristensen, ved konferencen Energy Asia 2025 ifølge Reuters.
- Jeg tror, at vores primære fokus nu vil være at satse på nøglemarkederne, som vi har valgt at vinde i, siger Per Mejnert Kristensen til nyhedsbureauet.
Ørsted er i øjeblikket i gang med at genopbygge investortilliden, efter at selskabet måtte trække sine kapacitetsmål for 2030 på 35-38 gigawatt tilbage.
Energiudvikleren driver i dag 10 gigawatt offshore-vindenergi globalt, hvoraf 0,9 gigawatt er i Taiwan. Dertil har Ørsted flere projekter i støbeskeen i Sydkorea og Australien.
- Vi ved, at vi er i et miljø, der kan ændre sig. Vi er nødt til at se tydeligt investeringsegnede projekter, siger regionsdirektøren og tilføjer, at han håber, at andre lande i Asien vil følge Taiwans lovgivning på området.
- De har formået at skabe gode vindbetingelser for offshore-vind. De har relativt lavt vand, så du kan putte fastforankrede offshore-vindmølleparker i havet. Og på det politiske område har de haft en meget tidlig og klar ambition, og så har de formået at skabe et rammeværk for offshore-vind, der har gjort projekterne egnet til investering, fortsætter han.
På den baggrund ser flere internationale investorer og lokale partnere basis for, at Taiwan er værd at investere i i de næste 30 til 50 år, lyder det fra Per Mejnert Kristensen.
.\\˙ MarketWire