Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Høj pris på sølv presser Pandoras aktiekurs påpeger Jyske Bank-analytiker

26/6 12:43

Pandoras aktie er under pres torsdag middag - og de seneste uger har der været flere øv-dage end de gode for aktiekursen.

Efter at have været oppe og ramme en aktiekurs over 1200 kr. er det siden gået stille og roligt ned ad bakke, og torsdag falder aktien 1,6 pct. og koster 1085 kr.

- Sølvpriserne har kørt pænt op siden slutningen af maj - og selvom Pandora har afdækket 70 pct. af sølvforbruget for 2026, så vil de fremover skulle afdække sig på højere priser, siger Janne Vincent Kjær, aktieanalytiker i Jyske Bank, til MarketWire.

Sølvprisen er steget fra et niveau omkring 32 dollar per ounce i maj, hvor Pandora kom med regnskab - til næsten 37 dollar torsdag.

- Så der vil komme et yderligere pres på indtjeningen - dels i 2026, men også i i 2027. Og så må vi se, hvad der sker med deres langsigtede finansielle mål, for de er fremsat til en lavere sølvpris, siger aktieanalytikeren.

Pandora valgte den 7. maj i forbindelse med regnskabet for første kvartal at nedjustere prognosen for EBIT-marginen i sine langsigtede vækstmål for 2023-2026, der blev fremlagt tilbage på smykkeselskabets kapitalmarkedsdag i 2023.

Nu lyder de på en EBIT-margin i 2026 på omkring 25 pct. mod den tidligere prognose på "den lave ende i spændet 26-27 pct." Justeringen skete i forbindelse med en sølvpris på 32 dollar per ounce fra tidligere 30,5 dollar i januar.

Pandora hedger 70 pct. af det forventede forbrug af sølv og guld 12 måneder frem. Det betyder, at 91 pct. af det forventede forbrug af ædelmetallerne i 2025 er købt til en pris på 29 dollar per ounce sølv. På den måde bliver smykkeselskabet ramt med en vis forsinkelse.

USIKKERHED OM TOLD

Oveni kommer, at det endnu ikke er på plads, hvilken told den amerikanske præsident, Donald Trump, vælger at sætte på varer eksporteret fra Thailand til USA. Pandora får - lige som mange andre i smykkebranchen - fremstillet sine smykker i det sydøstasiatiske land. Og derfor vil en ændring i tolden påvirke det meste af branchen.

Smykkeselskabet fastholdt forventningerne til hele 2025 om en organisk vækst på 7-8 pct. og nedjusterede EBIT-marginen til omkring 24 pct. fra før 24,5 pct. Heri var inkluderet 100 mio. kr. i modvind fra de stigende toldsatser i de 90 dage, som toldpausen blev sat til at Trump. Men den nærmer sig sin afslutning den 9. juli.

- Pandora har kun lagt effekten ind for de 90 dage, hvor toldafgifterne er på pause. Bliver toldsatsen liggende på et højere niveau, end hvad den var oprindeligt, så kan man godt frygte, at der bliver modvind herfra. Og så må vi se, om regningen bliver væltet over på kunderne i form af yderligere prisstigning, siger Janne Vincent Kjær.

- Pandora har tidligere været ret tilbageholdende med at hæve priserne, men har set sig nødsaget til at hæve priserne med 9% for at kompensere for de stigende sølvpriser. Men de andre smykkeproducenter er i samme båd, og det gælder jo selvfølgelig også på told, siger Jyske Banks aktieanalytiker.

.\\˙ MarketWire