Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Europa/aktier: Fransk it-koncern er bundprop mens markedet ser mod toldforhandlinger

7/7 13:04

Det er toldforhandlinger og toldplaner, der fylder på det brede marked mandag, hvor stemningen overordnet er positiv i Europa.

Den amerikanske præsident Donald Trump holder fast i sin frist for toldaftaler onsdag, men har samtidig skubbet startdatoen for tolden til 1. august.

Og det vækker umiddelbart optimisme, og giver det fælleseuropæiske Stoxx 600-indeks et lille plus på 0,2 pct.

Det er særligt bank- og forsikringsaktierne, der ligger lunt i svinget. Det sker sideløbende med let stigende renter både i USA og herhjemme.

I modsatte ende af indekset er der pres på energi- og sundhedsaktierne. Sidstnævnte er ramt, efter at Kina har sat begrænsninger på købet af europæisk medicinaludstyr, skriver Bloomberg News.

Blandt enkeltaktierne er der fokus på den franske it-koncern Capgemini, som har lagt sig nederst i Stoxx 600. Aktien falder 5,1 pct. børsen i Paris efter nyheden om køb af indiske WNS.

Det sker i en handel til 3,3 mia. dollar, eller næsten 21 mia. kr. Opkøbet foretages med henblik på at skabe en markedsleder inden for etablering af systemer baseret på kunstig intelligens.

- Transaktionen vil øge Capgeminis normaliserede indtjening per aktie (EPS) med 4 pct. før synergier i 2026 og 7 pct. efter synergier i 2027, skriver Capgemini.

Transaktionen er blevet enstemmigt godkendt af begge virksomheders bestyrelser.

Capgemini betaler 76,50 dollar per aktie i WNS, der er børsnoteret i USA. Det svarer til en præmie på 17 pct. sammenlignet med den seneste lukkekurs på 65,38 dollar fra den 3. juli.

.\\˙ MarketWire