Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Roblon gennemfører frasalg af den amerikanske forretning

24/7 15:13

Kabelselskabet Roblon har gennemført salget af sit amerikanske datterselskab, efter at det tidligere på sommeren blev meddelt, at der var indgået hensigtserklæring om at sælge forretningen til salgsdirektøren Jamey Little og finansdirektøren Melissa Curtis for 1 dollar.

Det oplyser Roblon i en meddelelse torsdag.

- Som tidligere omtalt vil Roblons aktiviteter i de kommende år koncentreres om udviklingen af produkter og services til Roblons primære markeder, der omfatter EMEA-regionen samt udvalgte oversøiske kunder og kundeemner, lyder det fra kabelselskabet.

Roblon annoncerede i september sidste år, at den var på jagt efter en køber af det amerikanske datterselskab, da både efterspørgsels- og konkurrenceforhold havde ændret sig negativt.

.\\˙ MarketWire