Eurozonen: Forbrugernes inflationsforventninger falder i ny ECB-måling
29/7 10:17
Forbrugerne i eurozonen ser ikke helt så høj en inflation over de kommende 12 måneder, som tilfældet var det for to måneder siden.
Det fremgår af en ny måling foretaget af Den Europæiske Centralbank (ECB).
Forventningen til inflationen over det kommende år er således på 2,6 pct. mod 2,8 pct. ved ECB's seneste måling i maj.
Kigger man henholdsvis tre og fem år ud i fremtiden, er forventningen blandt forbrugerne fortsat en inflation på 2,4 pct. og 2,1 pct. - og altså en gradvis reduktion ned mod det officielle mål fra ECB på 2,0 pct.
Den officielle inflation i eurozonen er allerede kommet ned til målet i de seneste målinger, men der er fortsat nogen usikkerhed om, hvilken effekt toldsatserne fra USA vil få på prisstigningstakten fremover.
ECB fastholdt på baggrund af de seneste data i sidste uge sine ledende rentesatser efter otte lempelser på stribe.
.\\˙ MarketWire
