Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Amerikansk netværksudbyder brager op med 75 pct. efter kæmpe frasalg

4/8 14:08

Amerikanske Commscope, som leverer netværksinfrastruktur, stiger over 75 pct. i formarkedet mandag, efter at selskabet er nået til enighed om at sælge en del af forretningen til kabelkæmpen Amphenol for 10,5 mia. dollar.

Det skriver Bloomberg News.

Det drejer sig om forretningen inden for Connectivity and Cable Solutions, som Amphenol køber i en kombination af kontanter og gæld.

Efter transaktionsomkostninger og skat ventes nettoprovenuet at ende på 10 mia., og en stor del af det skal efter planen sendes tilbage til aktionærerne i form af udbytte.

Det sender aktien op med hele 75,6 pct. til 13,68 dollar i formarkedet mandag, mens Amphenol-aktien stiger med mere beskedne 1,6 pct.

Aftalen ventes afsluttet i første halvår af 2026.

.\\˙ MarketWire