Genmabs medicinske direktør ser pænt forspring til konkurrenterne med Epinkly
8/8 06:34
Genmab mener at have et pænt forspring til konkurrenterne med sit kræftmiddel Epkinly.
Det er meldingen på en telekonference torsdag oven på en meddelelse kort før børslukketid om, at Genmab har ansøgt om udvidet anvendelse for Epkinly i USA.
Ansøgningen gælder andenbehandling i kombination med kræftmidlerne Lenalidomid og Rituximab af patienter med tilbagevendende lymfekræft af typen follikulært lymfom.
Patienterne skal altså have modtaget en tidligere behandling for deres sygdom, men enten have oplevet tilbagefald eller ikke have haft gavn af førstebehandlingen.
- Jeg mener, at vi med sikkerhed er foran inden for andenbehandling af follikulært lymfom, også selv om vi startede halvandet år senere, siger Tahamtan Ahmadi, der er medicinsk direktør hos Genmab, torsdag på en telekonference.
Her bliver blandt andet Genmabs regnskabstal præsenteret. Men tallene bliver ikke viet et eneste spørgsmål fra analytikerne, der vanen tro er mere interesserede i Genmabs lægemiddeludvikling.
Og Epkinly, som Genmab og den amerikanske partner Abbvie ejer ligeligt, får en del spørgsmål med på vejen.
SER MILLIARDPOTENTIALE
Genmab har da også tidligere spået lægemidlet store muligheder på sigt. Prognosen lyder på et topsalg på over 3 mia. dollar, eller over 19 mia. kr.
Der er dog stadig et stykke vej med et salg på 211 mio. dollar i første halvår.
Midlet er foreløbig godkendt til behandling af nogle stadier af lymfekræftformer på flere markeder, heriblandt i USA. Og Genmab har sat fuld fart på udviklingsprogrammet.
- Når det kommer til positionering, føler vi os meget godt tilpas med, hvor vi er. Vi har en meget bred og aggressiv udviklingsplan, siger Tahamtan Ahmadi.
Midlet er godkendt til patienter, der har modtaget flere behandlinger af lymfekræftformen diffust storcellet B-celle-lymfom, DLBCL, og Genmab er langt fremme med et fase 3-studie med midlet som førstebehandling over for den kræftform.
- Vi har annonceret, at studiet som førstebehandling af diffust B-celle-lymfom har rekrutteret alle patienter et år før tid, og vi afventer resultaterne med stor interesse. De kommer i 2026, siger Tahamtan Ahmadi.
Desuden er Genmab i færd med et fase 3-studie som førstebehandling af follikulært lymfom og udvikler Epkinly over for lymfekræftformen NHL.
Samlet vurderer Tahamtan Ahmadi, at det giver Genmab gode kort på hånden i forhold til konkurrerende medicinalselskaber, der udvikler nogenlunde tilsvarende bispecifikke antistoffer.
- Bredt formuleret mener vi at have det bredeste og det mest ambitiøse program, siger Tahamtan Ahmadi.
Genmabs stof Epkinly binder til sig til CD20 på overfladen af de syge kræftceller og til CD3 på overfladen af immunforsvarets T-celler, som derved får aktiveret deres celledræbende egenskaber.
De amerikanske sundhedsmyndigheder, FDA, har den 24. juli givet tilsagn om hastebehandling af ansøgningen for Epkinly med deadline for en tilbagemelding den 30. november.
Ansøgningen bygger på en foreløbig analyse af resultater fra fase 3-studiet Epcore, der viser en samlet responsrate på 96 pct.
.\\˙ MarketWire