GN med største plus nogensinde efter bedre end frygtet regnskab
21/8 17:05
GN formåede i høj grad at begejstre investorerne med sit regnskab for andet kvartal, som blev kvitteret med et plus til aktien på 19,9 pct. til 122,70 kr. torsdag.
Det er den største stigning for høreapparatkoncernen nogensinde. I alt blev der tilføjet 3,1 mia. kr. til GN's markedsværdi.
Regnskabet, som landede torsdag morgen, bød på væsentligt bedre takter, end det var frygtet af analytikerne på forhånd.
Det har betydet positive overraskelser på hovedposterne i regnskabet, hvor omsætningen aftog mindre end ventet, mens både indtjeningen og overskudsgraden blev forbedret.
GN har desuden indsnævret sin vækstprognose, så den nu hedder minus 2 til plus 2 pct. Midtpunktet på 0 pct. er uændret fra den gamle prognose på minus 3 til plus 3 pct.
Den hidtidige GN-rekord lød på 19,1 pct. og blev sat i april 2010.
.\\˙ MarketWire
