Asien: Tokyo står uden for de ellers positive markeder
29/8 06:43
De asiatiske aktier stiger fredag trukket op af det teknologidrevne opsving på Wall Street.
Investorernes fokus retter sig nu mod dagens vigtige amerikanske inflationsrapport, PCE-prisindekset, der er Federal Reserves foretrukne inflationsmål.
Det kan give fingerpeg om den amerikanske centralbanks renteudsigter.
- Markedet vil spejde efter tegn på, om nogle af toldsatserne begynder at sive igennem til PCE-deflatoren, siger chefanalytiker Khoon Goh fra ANZ i Singapore til Reuters.
Dagens PCE-rapport er den ene af de tre vigtigste data forud for det pengepolitiske møde i Federal Reserve i september.
De to andre er arbejdsmarkedsrapporten i næste uge, og den overordnede forbrugerprisrapport ugen efter.
Men generelt holder aktiemarkederne i Asien fredag fast i det positive momentum trods fald i de europæiske og amerikanske aktiefutures.
MSCI's bredeste indeks for Asien-Stillehavs-aktier uden for Japan ligger med et plus på 0,4 pct.
De amerikanske futures indikerer fald på 0,1-0,2 pct. i New York senere på dagen.
I Tokyo foretrækker investorerne at sikre sig gevinsterne, inden de amerikanske inflationsindikationer offentliggøres op til weekenden.
Nikkei-indekset falder 0,2 pct., mens det bredere Topix-indeks dropper 0,3 pct.
De kinesiske aktier er anderledes positive. I Hongkong øger Hang Seng-indekset med 0,6 pct., mens børserne på fastlandet ligger med et plus på 0,2 pct. i Shanghai Composite og en stigning i CSI 300 på 0,6 pct.
I Taiwan stiger Taiex-indekset 0,7 pct., mens Sydkoreas Kospi-indeks til gengæld viger 0,2 pct.
Singapores Strait Times-indeks stiger 0,4 pct., og Sydneys ASX 200-indeks er lukket med et minus på 0,1 pct.
| Indeks | Udvikling (%) |
| Nikkei 225 | -0,2 |
| Topix | -0,3 |
| Hongkongs Hang Seng | +0,6 |
| China Shanghai Composite | +0,2 |
| China CSI 300 | +0,6 |
| Taiwan Taiex | +0,7 |
| Sydkoreas Kospi | -0,2 |
| Indiens BSE Sensex | 0,0 |
| Singapores STI | +0,4 |
| Sydney ASX 200 | -0,1 |
.\\˙ MarketWire
