Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Britiske Ocado falder til bunds efter dårligt nyt fra USA

12/9 10:35

Det britiske onlinesupermarked Ocado falder med 9,7 pct. fredag efter dårlige nyheder fra selskabets amerikanske samarbejdspartner.

Det skriver Bloomberg News.

Torsdagens sene kursdyk for Ocado fortsætter fredag, efter der fortsat sættes spørgsmålstegn ved fremtiden for samarbejdet med amerikanske Kroger, der er en af USA's største dagligvarekæder.

Krogers topchef, Ronald Sargent, udtalte torsdag eftermiddag, at ledelsen er i gang med at foretage "en grundig gennemgang" af selskabets automatiske leveringsfaciliteter.

Ocado og Kroger indgik tilbage i 2018 et partnerskab om at bygge omkring 20 automatiske leveringsanlæg, CFC'er, i hele USA. På nuværende tidspunkt er der otte anlæg i drift, og to nye anlæg vil blive taget i brug i 2026.

Men udbyggelsen af Krogers automatiske leveringscentre er investorerne nervøse for vil ophøre efter topchefens kommentarer.

Kroger fremhævede torsdag, at dagligvarekæden kan tilbyde levering på under to timer fra 97 pct. af selskabets butikker. En af grundene til dette er Krogers nuværende placeringer af butikker, der er velpositioneret til at tilbyde hurtige leveringstider med partneren Instacart.

Luke Holbrook, der er analytiker hos Morgan Stanley, skriver, at Krogers fokus på hurtig butikslevering ved onlinehandel, stiller spørgsmålstegn ved CFC-anlæggenes fremtid. Analytikeren tilføjer endda, at torsdagens udtalelser forhøjer risikoen for, at nogle af Ocados nuværende CFC-anlæg bliver lukket.

JPMorgans analytiker Marcus Diebel forudser, at de to anlæg, der står til at blive taget i brug i 2026, fortsat vil åbne efter planen. Men han venter ikke, at Kroger åbner flere efter dem.

.\\˙ MarketWire