Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Netcompanys kursmål løftes op til kapitalmarkedsdag

6/10 09:49

Netcompany skal i slutningen af oktober til eksamen, når det danske it-selskab med sit kvartalsregnskab og en efterfølgende kapitalmarkedsdag skal demonstrere, hvordan det skiller sig ud fra mængden.

Regnskabet for tredje kvartal kommer til at inkludere tal fra nyligt opkøbte SDC, hvilket kommer til at præge de rapporterede tal, men uden at det påvirker den organiske udvikling, vurderer analytiker Poul Ernst Jessen fra Danske Bank i en analyse.

- Vi ser ikke tredje kvartalsrapport som vigtig, men fokus er på kapitalmarkedsdagen i stedet, hvor Netcompany vil præsentere sin produkt- og platformstrategi for at overbevise investorerne om, at man adskiller sig fra resten. Efter fredagens lancering af Verá er det blevet endnu mere interesseret, skriver analytikeren.

Netcompany lancerede fredag forsvarsplatformen Verá, der skal udfordre ikke-europæiske og andre traditionelle leverandører af forsvarssoftware.

Regnskabet offentliggøres 30. oktober, mens kapitalmarkedsdagen løber af stablen dagen efter. Her vil Netcompany præsentere langsigtede mål for væksten og indtjeningen.

I Danske Bank er det forventningen, at Netcompany vil levere en organisk vækst på 8-9 pct. om året frem til 2030, mens den justerede driftsmargin før af- og nedskrivninger, EBITDA, ses på 22 pct. Til sammenligning ventes overskudsgraden at nå 17 pct. i 2025.

- En primær drivkraft for den højere margin er bedre effektivitet hos NBS og højere licensindtægter (understøttet af Verá-meddelelsen), skriver Poul Ernst Jessen.

Forretningsbenet NBS står for Netcompany Banking Services og omfatter SDC, som blev overtaget 1. juli.

Netcompanys kursmål er fået løftet kursmålet til 375 kr. fra 350 kr.

Anbefalingen er fortsat "køb".

Aktien i Netcompany går mandag op med 2,9 pct. til 278 kr.

.\\˙ MarketWire