Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Lundbeck tildeles hastebehandling af epilepsimiddel i Kina

13/10 08:48

Lundbeck er blevet tildelt hastebehandling af sin lægemiddelkandidat Bexicaserin til behandling af epilepsi af de kinesiske sundhedsmyndigheder.

Det oplyser det danske medicinalselskab i en meddelelse.

Der er tale om en såkaldt "breakthrough therapy designation" i Kina. Også i USA har Bexicaserin fået samme tildeling.

Bexicaserin bruges til behandling af sygdomsgruppen udviklingsmæssig og epileptisk encefalopati - også bare kendt som DEE - der omfatter svære og sjældne epilepsier, der rammer børn med mulig påvirkning af deres udvikling.

Lidelsen er ifølge Lundbeck modstandsdygtig over for medicinsk behandling.

Lundbeck har Bexicaserin i et globalt fase 3-studie, hvor behandlingen af de svære epileptiske anfald undersøges i personer over to år.

Det danske medicinalselskab overtog midlet, da det sidste år købte Longboard Pharmaceuticals.

.\\˙ MarketWire