Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Jyske Bank venter kun små estimatjusteringer for Demant efter udramatiske kvartalstal

5/11 06:34

Der er ingen synlige tegn på bedring i markedsvæksten efter Demants periodemeddelelse for tredje kvartal sent tirsdag.

Det er heller ikke den store overraskelse efter den nylige nedjustering fra Amplifon, som i sidste uge flagede fortsat svaghed i markedet og sænkede sin prognose.

Derfor er det heller ikke det store chok, at Demant nu regner med at lande i den nedre del af sine forventningsspænd om en organisk vækst på 1-3 pct. og et driftsresultat før renter og skat (EBIT) på 3900-4300 mio. kr.

Sådan lyder den umiddelbare vurdering fra Janne Vincent Kjær, der er aktieanalytiker hos Jyske Bank.

- Demant fastholder forventningerne til året - dog fremhæver det, at den lave ende virker mest sandsynlig. Det bør dog ikke komme som den store overraskelse oven på Amplifons nedjustering. Vi forventer derfor ikke de store justeringer af estimaterne for 2025, og fokus vil derfor rette sig mod lanceringen af Oticon Zeal, og hvorvidt det nye høreapparat er i stand til at drive en bedring i væksten i fjerde kvartal, hvor Demant implicit peger på en organisk vækst på 1-5 pct., hvis man vel at mærke tolker den lave ende af guidance som 1-2 pct., skriver hun i en kommentar.

- Vi afventer telekonferencen i morgen klokken 14 for yderligere detaljer om vækstudsigterne gående ind i fjerde kvartal og 2026, hvor vi ser mulighed for en markant acceleration i væksten, fortsætter analytikeren.

.\\˙ MarketWire