Novo-aktien fik ben at gå på: Opløftende kommentarer fra JPMorgan kan have spillet ind
11/11 17:12
Novo Nordisk-aktien skød tirsdag eftermiddag til vejrs omkring klokken 15.30 stort set samtidig med, at det amerikanske aktiemarked åbnede.
Facit ved dansk børslukketid blev en kursstigning på 6,4 pct. til 313,65 kr. Det er det højeste niveau i en uge.
En handler oplyser til Reuters, at fremgangen kan hænge samme med opløftende kommentarer fra den amerikanske storbank, JPMorgan.
Banken ser aktien som attraktiv efter den seneste tids nedtur.
Der var ved dansk børslukketid ikke yderligere fremme.
Men Novo er steget begge af denne uges børsdage, efter at opkøbet af Metsera for op til over 60 mia. kr. faldt til jorden, og amerikanske Pfizer i stedet løb af med biotekselskabet.
Danske Zealand Pharma, der også arbejder med vægttabsmidler, steg endnu mere med 8,7 pct. til 473,70 kr.
Trods stigningen har Novo-aktien fortsat givet et negativt afkast på 48 pct. i år, mens Zealand Pharma er faldet med næsten 34 pct.
.\\˙ MarketWire
