Irsk opkøbsmål ser Lundbecks tilbud overgå budrivals
17/11 12:33
Bestyrelsen hos irske Avadel Pharmaceuticals har efter en grundig gennemgang af det uopfordrede købstilbud fra danske Lundbeck konkluderet, at buddet er bedre end det, som selskabet i oktober modtog fra Alkermes.
Det fremgår af en meddelelse fra selskabet mandag.
Dermed står Lundbeck altså umiddelbart bedst i kampen om opkøbet, der kan blive et af selskabets største nogensinde.
Nu åbnes der i stedet op for, at Alkermes kan forbedre sit tilbud.
- Avadel har meddelt Alkermes, at Lundbecks tilbud udgør et bedre tilbud end selskabets eget. I henhold til betingelserne i Alkermes-transaktionsaftalen udløste denne meddelelse en periode på fem hverdage, hvor Avadel, hvis Alkermes anmoder herom, i god tro vil drøfte eller forhandle med Alkermes om ethvert forslag fra Alkermes om at ændre betingelserne i aftalen, således at Lundbecks tilbud ikke længere udgør et bedre tilbud end selskabets eget, skriver Avadel.
Når perioden på de fem hverdage er overstået, kan Avadel-bestyrelsen - hvis Lundbecks tilbud fortsat vurderes som værende overlegent - ophæve aftalen med Alkermes, oplyser selskabet.
For nu gælder aftalen dog stadig, og bestyrelsen hos Avadel bakker fortsat op om tilbuddet fra Alkermes, fremgår det.
Lundbeck har i det uopfordrede tilbud fra sidste uge lagt op til en samlet pris på 23,00 dollar per aktie for Avadel, der er noteret på børsen i USA.
Det svarer til i alt 2,25 mia. dollar og vil dermed være tæt på prisen for Lundbecks største opkøb nogensinde - sidste års køb af Longboard Pharmaceuticals for 2,5 mia. dollar.
Lundbecks tilbud lyder på 21 dollar i kontanter per aktie plus to gange 1 dollar per aktie baseret på milepæle for lægemidlet Lumryz til behandling af søvnforstyrrelser.
Alkermes bød den 22. oktober 20 dollar per aktie for Avadel.
.\\˙ MarketWire
