Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Polsk spiludvikler belønnes for stærkt kvartal trods mangel på udgivelser

27/11 13:44

Polske CD Projekt, som blandt andet står bag det populære Cyberpunk 2077 og spilserien The Witcher, har haft godt gang i spilsalget i tredje kvartal, og det begejstrer både analytikere og investorer.

Det skriver Bloomberg News.

Spiludvikleren kan notere sig sit bedste kvartal siden 2023, på trods af at der ikke er udgivet nye titler i hele den periode. Cyberpunk 2077, som til december runder fem år, fortsætter dog med at være populært.

I kvartalet har Cyberpunk 2077 rundet 35 mio. solgte kopier, hvilket blandt andet skyldes, at spillet er blevet inkluderet i Playstations spilabonnementer.

Det har løftet salget til 349 mio. zloty - svarende til godt 616 mio. kr. - hvor analytikerne havde spået 266,8 mio. zloty på forhånd. Nettoresultatet landede desuden på 193,5 mio. zloty mod ventede 130,9 mio. zloty.

Et hår i suppen er dog manglende informationer om det længe ventede Witcher 4, bemærker flere analytikere. Der er endnu ikke sat dato på udgivelsen for det nyeste skud på stammen i den populære spilserie, der skal efterfølge det 10 år gamle Witcher 3.

Alligevel stiger aktien 3,7 pct. til 252,1 zloty torsdag.

.\\˙ MarketWire