Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

SP Group får hævet kursmål af storbank efter opkøb viser lovende muligheder

23/12 13:43

Plastindustrivirksomheden SP Group får hævet sit kursmål hos DNB Carnegie til 470 kr. fra 395 kr.

Storbanken vurderer, at SP Groups nylige opkøb af plastprototypeselskabet Ide-pro sætter en strategisk retning, som vil øget kryds-salget.

- Vi ser også et betydeligt potentiale for krydssalg i SP Groups eksisterende kundeportefølje, skriver DNB Carnegies analytiker Alexander Borreskov i en kommentar.

Samtidigt vurderer banken at SP Groups forventning, om at realisere EBITDA-synergier for 20 til 25 millioner kr. inden for de første to år efter afslutning af opkøbet, er for konservativ.

DNB Carnegie forventer i stedet, at plastindustrivirksomheden kan høste frugterne fra opkøbet også ud over de to år.

Anbefalingen fastholdes på "køb", fremgår det af data fra Bloomberg News.

Tirsdag stiger aktien i SP Group med 2,9 pct. til 323,00 kr.

.\\˙ MarketWire