Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Rockwool dykker efter melding om beslaglæggelse af russiske fabrikker

13/1 16:06

Rockwool tager et ordentligt dyk tirsdag eftermiddag, efter at den russiske præsident, Vladimir Putin, har beordret, at to af selskabets fabrikker i landet overdrages til russisk kontrol.

Det skriver Bloomberg News.

Ifølge det russiske medie Interfax underskrev præsidenten allerede dekretet den 31. januar, og her kan man læse, at det drejer sig om aktiverne i datterselskaberne Rockwool LLC og Rockwool Volga LLC, som midlertidigt er overdraget til ledelse under et russisk selskab.

På Rockwools hjemmeside kan man læse, at selskabet i alt ejer fire fabrikker i Rusland under fire forskellige datterselskaber. Fabrikkerne er udskilt fra den øvrige Rockwool-virksomhed, lyder det.

Aktien falder 8,1 pct. til 204,30 kr.

.\\˙ MarketWire