Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Mærsks asiatiske konkurrenter mangler klar retning fredag

30/1 06:39

Fredagens udvikling for aktierne i Mærsks asiatiske konkurrenter inden for containertransport er uden entydig retning.

Rederierne i Japan er i plus, hvorved de følger en lidt bedre relativ præstation for landets aktiemarkeder, hvor eksportørerne bliver understøttet af en svækket yen.

Mærsks B-aktie steg torsdag med 2,4 pct. til 15.640 kr. efter øgede bekymringer for en fornyede uroligheder i Mellemøsten især mellem USA og Iran.

Torsdag landede også rateopgørelsen World Container Index (WCI), der opgøres af konsulenthuset Drewry. Den viste den et dyk på 4,7 pct. og dermed den tredje uge i streg med fald.

Fredag morgen ventes SCFI-rateopgørelsen.

Her er en oversigt over de asiatiske containerrederiers aktieudvikling onsdag:

Rederi
Udvikling i procent fra dagen før
Mitsui OSK Lines (Tokyo)
+2,2
Kawasaki Kisen Kaisha (Tokyo)
+0,8
Nippon Yusen KK (Tokyo)+1,5
HMM (Sydkorea)
-0,7
Evergreen Marine (Taiwan)
-1,6
Cosco Shipping (Hongkong)
-1,1
Orient Overseas (Hongkong)
+1,8

Kilde: Bloomberg News

.\\˙ MarketWire