Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Vestas får løftet kursmål hos Jyske Bank: Krig kan sætte ekstra skub på vindudbygning

17/4 07:58

Vestas får løftet kursmålet til 210 kr. fra 195 kr. hos Jyske Bank forud for vindmølleproducentens regnskab for første kvartal 6. maj.

Anbefalingen er fortsat "hold", fremgår det af et notat fra banken.

Ved den kommende regnskabsaflæggelse venter banken, at der vil være fokus på marginudviklingen i kvartalet og eventuelt kommentarer om effekterne af krigen i Mellemøsten, der endnu engang udstiller Europas afhængighed af importeret gas.

- Det bør være med til at sætte ekstra skub i udbygningen af vedvarende energi, hvilket vi allerede har fået en forsmag på i Tyskland, der har været ude og øge auktionsvolumen på landvind med 12 gigawatt frem mod 2030 - på toppen af de 10 gigawatt om året, der allerede er aftalt, skriver analytiker Janne Vincent Kjær i analysenotatet.

Med de høje ambitioner kan Tyskland potentielt blive et større marked end USA, vurderer analytikeren.

- Det baner vejen for, at Vestas kan levere 5 gigawatt årligt i Tyskland, hvilket alene vil kunne drive en stigning i aktivitetsniveauet på 20 pct. sammenlignet med 2025. Vi løfter derfor vores 2028-32 estimater med 4 pct. og hæver vores kursmål til 210 kr., skriver Janne Vincent Kjær.

.\\˙ MarketWire