Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

H+H's majoritetsejer ansøger om godkendelse til opkøb i Polen

21/4 08:33

Byggematerialevirksomheden H+H's største aktionær har ansøgt den polske konkurrencemyndighed om godkendelse til at erhverve det danske selskab.

Det skriver H+H i en meddelelse tirsdag morgen.

Det er det polske selskab Solbet, der er den tredjestørste producent af byggematerialer af porebeton i Europa, der anmoder om godkendelse.

Solbet ejer allerede over 25 pct. af aktierne i H+H.

Af meddelelsen fremgår det, at ansøgningen udelukkende er indgivet af Solbet og ikke H+H. Heri fremgår det videre, at storaktionæren ikke har truffet en endelig beslutning om at aflægge et bud på den danske virksomhed.

- Solbet har meddelt H+H, at selskabet ikke på nuværende tidspunkt har truffet beslutning om at fremsætte et overtagelsestilbud, og at selv om ansøgningen er indgivet med henblik på at erhverve kontrol over H+H, vil et eventuelt overtagelsestilbud først blive fremsat, når Solbet har fået større klarhed over den forventede tidsplan og udfaldet af konkurrencemyndighedernes godkendelsesproces. Sagen for den polske konkurrencemyndighed kan tage lang tid, fremgår det af meddelelsen.

AKTIEN BØR STIGE

Ifølge Nordnets investeringsøkonom Per Hansen har det længe ligget i kortene, at der kunne komme et bud fra Solbet.

Selv om Solbet nu beder de polske myndigheder om accept, og der dermed ikke er kommet et konkret bud, bør budspekulationen løfte aktien i dag, noterer Per Hansen og fortsætter:

- 15-20 pct. kursstigning vil være naturligt.

.\\˙ MarketWire