Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Containerfragtindeks leverer marginalt fald for anden uge i træk

24/4 09:22

Prisen på containerfragt fra Shanghai til flere destinationer i verden faldt en smule i den forgangne uge efter et marginalt fald i sidste uge.

Det viser de seneste tal fra rateindekset Shanghai Containerized Freight Index (SCFI), der udgives af Shanghai Shipping Exchange.

Indekset er i den seneste uge faldet 0,6 pct. til 1875,26 efter et fald på 0,2 pct. ugen forinden.

Inden krigen i Mellemøsten brød ud, lå indekset i 1333,11, men er steget, da situationen i Mellemøsten fortsat får rederierne til at sejle i en stor bue uden om Det Røde Hav.

SCFI-indekset toppede i starten af januar 2022 med et niveau på 5109,60, mens den seneste væsentlige bund var 931,89 i ugen frem til 27. oktober 2023.

Dagens tal følger World Container Index (WCI), der opgøres af konsulenthuset Drewry og gælder for en 40-fods container, der torsdag også viste et fald på 0,6 pct. efter et dyk ugen forinden på 2,7 pct.

.\\˙ MarketWire