Click
Chat
 
Du kan vedhæfte PDF, JPG, PNG, DOC(X), XLS(X) og TXT-filer. Klik på ikonet, vælg fil og vent til upload er færdig før du indsender eller uploader endnu en fil.
60
Vedhæft Send
DANMARKS STØRSTE INVESTORSITE MED DEBAT, CHAT OG NYHEDER

Iran-krig presser ATP som taber millarder i årets første kvartal

29/4 09:07

Alle danskernes tvungne pensionskasse ATP taber milliarder af kroner i årets første tre måneder.

Det står klart ved offentliggørelsen af kvartalsregnskabet onsdag morgen.

Investeringsporteføljens afkast skrumpede til negative 1,9 pct. i forhold til bonuspotentialet. Det skyldes ifølge pensionsselskabet, at uroen på de finansielle markeder, særligt i marts, har givet negative afkast på både aktier og obligationer.

- Den geopolitiske uro og de store udsving på de finansielle markeder, vi har set de senere år, er fortsat ind i første kvartal senest med krigen i Mellemøsten. Det sætter selskaber og investorer over hele verden på prøve, udtaler ATP's administrerende direktør Martin Præstegaard i forbindelse med regnskabet.

I håb om at kunne give danskerne en bedre pension end ellers ventet investerer ATP med højere risiko i bonuspotentialet. Og det er den division, som altså er ramt af tab. Dog står det ikke præcist klart, hvor mange penge der er tabt, da ATP ikke længere oplyser dette i kvartalsmeddelelserne.

Men ifølge selskabets årsrapport stod der lidt over 116,5 mia. kr. i denne pulje, mod 115 mia. kr. ved udgangen af dette kvartal.

ATP forsikrer dog også, at de langsigtede pensioner ind til videre er upåvirket af situationen på de finansielle markeder. Ved udgangen af årets første tre måneder udgjorde bonusevnen 20,1 pct., målt som forholdet mellem bonuspotentialet og ATP’s forpligtelser. Det er det samme niveau som ved udgangen af 2025.

ATP-medlemmernes samlede formue lander i første kvartal på 691 mia. kr.

.\\˙ MarketWire